Jesteś tutaj: Porady Prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego

Prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego

taras-konserwacja

Prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego

Tak naprawdę największy wpływ na strukturę drewna naturalnego i jego wygląd mają częste zmiany pomiędzy stanami wilgotności i suchości. Dlaczego więc tak ważna jest prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego? Podczas deszczu drewno wchłania wodę i wilgoć, przez co zyskuje na swej objętości rozszerzając się, wówczas szczeliny pomiędzy deskami są niemalże niezauważalne. Natomiast w okresach suchych spowodowanych nadmiernymi upałami, intensywnym nasłonecznieniem i promieniami UV (głównie latem) drewno wysycha, przez co kurczy się, zmniejsza się szerokość desek, a szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami zwiększają się. Z tych powodów tak ważne jest czyszczenie tarasu drewnianego i systematyczne olejowanie desek tarasowych. Należy przy tym pamiętać, iż drewno nie pracuje równomiernie, tzn. nie osiąga ono jednakowej szerokości na całej długości deski. Częste zmiany pogodowe typowe dla naszego środkowoeuropejskiego klimatu mogą powodować powstawanie pęknięć i lekkich odkształceń materiału, co nie jest wadą, a jedynie cechą charakterystyczną drewna, typową dla produktów naturalnych, jakimi niewątpliwie są deski tarasowe z drewna krajowego, europejskiego oraz egzotycznego.Podstawową czynnością, o której nie należy zapominać, jest systematyczne czyszczenie tarasu - zamiatanie i odkurzanie nagromadzonych na nim zanieczyszczeń. Te jakże prozaiczne czynności, wykonywane w sposób regularny pozwolą Państwu na niezapuszczenie tarasu, a tym samym umożliwią szybszą jego konserwację.

Ważne jest, aby w najtrudniejszym okresie w roku, jakim jest jesień i zima, regularnie usuwać nagromadzone liście i śnieg z powierzchni tarasu, co pozwoli na poświęcenie mniejszej ilości czasu na tzw. porządki przed samym procesem, jakim jest olejowanie tarasu. Czyszczenie tarasu to tak naprawdę dopiero pierwszy etap jego pielęgnacji, kolejnym jest mycie tarasu drewnianego za pomocą  szczotki ryżowej.Po dokonaniu wyżej wymienionych czynności, czyli odkurzeniu tarasu, umyciu go wodą i wyszorowaniu wierzchniej warstwy desek, należy taras spłukać wodą i poczekać aż będzie suchy.Czyszczenie tarasu drewnianego to tak naprawdę pierwszy etap jego konserwacji. Następnym jest systematyczne olejowanie desek olejem do desek tarasowych. 

Wszystkim użytkownikom tarasów z drewna naturalnego, zalecamy minimum dwukrotne olejowanie desek w ciągu roku (na wiosnę i późną jesienią - gdy temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej +5 C) oraz zawsze wtedy, gdy taras w naszym rozumieniu „przestaje wyglądać”, tzn. gdy drewno traci swą naturalną, piękną barwę i pokrywa się patyną. Przed użyciem oleju należy go dokładnie wymieszać w puszce, a następnie nałożyć pędzlem typu ławkowiec, cienką warstwę zgodnie z kierunkiem ułożenia desek na tarasie tj. wzdłuż ryfli. Przed olejowaniem należy pamiętać o etapach, takich jak czyszczenie tarasu drewnianego i mycie.

Olejowanie nie jest czynnością skomplikowaną, a tym samy nie wymaga specjalnych umiejętności - wystarczą chęci, bowiem nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia tarasu poprzez jego nieprawidłowe olejowanie. Konserwacja tarasu drewnianego nie będzie źle przeprowadzona, nawet gdy nałożymy nadmiar oleju, który w łatwy sposób można usunąć poprzez przetarcie powierzchni desek suchą szmatką, co gwarantuje uzyskanie równomiernej powłoki.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Art-Drew
Zbigniew Sochacki

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

tel: +48 502 325 306

lub skorzystaj z formularza kontaktowego

Zadzwoń:502 325 306 Zadzwoń do nas